2017 Coaching Appointments

For the second year in a row Logan Brothers is happy to be able to release a list of coaches that have applied for and been appointed a team for the season. 

If you name is not on here you are either:-
still scheduled to have an interview or
you have not put in your coaching application to the club.

WHY DO YOU HAVE TO REAPPLY EVERY YEAR?  The club is run by volunteers who are voted in at the Clubs AGM, this is a yearly occurrence.  There may be changes in the committee or coaching directors, as such the coaching positions are also reviewed each year by the current committee and coaching director.

The training nights are only proposed at this stage, the coaches will be asked to attend a meeting by the end of January to discuss this. 
Training usually commences after the second weekend of Sign On, unless permission has been obtained by the coach from the club President.

All Divisions have been left blank at this stage, the club has to nominate this each year and it is determined by player registration (returning, new and transfers).  As a standard in previous years there is usually a Division 1 team in all age groups from Under 11 to Under 16.

Coaching Application PDF    Team Manager/FAO/League Safe/Touch Judge Application PDF 
Email This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  if a blue card application is required.

UPDATED 2 February 2017

Team   Coach Proposed Training Nights Proposed Training Times
U6 Smith S1 Woody Howe Tuesday & Thursday 5:00pm - 6:00pm
U6 Parker S2 Jason McAlister Tuesday & Thursday 5:00pm - 6:00pm
U6 Papalii   Cheyne Crellin Tuesday & Thursday 5:00pm - 6:00pm
U6 Beale     Tuesday & Thursday 5:00pm - 6:00pm
U6 Sa'u     Tuesday & Thursday 5:00pm - 6:00pm
U7 Smith S1 Regan Burgess Tuesday & Thursday 5:00pm - 6:00pm
U7 Parker S2 Narns Tangatakere Tuesday & Thursday 5:00pm - 6:00pm
U7 Papalii   David Bradburn Tuesday & Thursday 5:00pm - 6:00pm
U7 Beale   Joshua Te Amo Tuesday & Thursday 5:00pm - 6:00pm
U7 Sa'u   Corey Fowler Tuesday & Thursday 5:00pm - 6:00pm
U8 Smith S1 Tesi Tangi Tuesday & Thursday 5:00pm - 6:00pm
U8 Parker S2 James Burton Tuesday & Thursday 5:00pm - 6:00pm
U8 Papalii    Luke Gardiner Tuesday & Thursday 5:00pm - 6:00pm
U8 Beale    Steve Campbell Tuesday & Thursday 6:00pm - 7:00pm
U8 Sa'u     Tuesday & Thursday 5:00pm - 6:00pm
U9 Smith S1 Kane Tapurau Tuesday & Thursday 5:00pm - 6:00pm
U9 Parker S2 Reo Marsh Tuesday & Thursday 5:00pm - 6:00pm
U9 Papalii   Dominic Perry Tuesday & Thursday 5:00pm - 6:00pm
U9 Beale   Atish Kumar Tuesday & Thursday 5:00pm - 6:00pm
U9 Sa'u    Andy Faaaoga Tuesday & Thursday 5:00pm - 6:00pm
U10 Smith S1 Rob Lucas Monday & Wednesday 5:30pm - 6:30pm
U10 Parker S2 Fred Sanderson Monday & Wednesday 5:30pm - 6:30pm
U10 Papalii   Nako Tangihaere (Nux) Monday & Wednesday 5:30pm - 6:30pm
U10 Beale   Mike Eliu Monday & Wednesday 5:30pm - 6:30pm
U10 Sa'u   Daniel Clancy Monday & Wednesday 5:30pm - 6:30pm
U11 Prem   Shaun Martin Monday & Wednesday 5:30pm - 6:30pm
U11 Div 1   Craig Walsh Monday & Wednesday 5:30pm - 6:30pm
U11 Div 2   Michael Price Monday & Wednesday 5:30pm - 6:30pm
U12 Prems   Jason Skeen Monday & Wednesday 5:30pm - 6:30pm
U12 Div 1   Vinko Smith Monday & Wednesday 5:30pm - 6:30pm
U12 Div 3   Dale Court Monday & Wednesday 5:30pm - 6:30pm
U12 Div 4   Shane Leis Monday & Wednesday 5:30pm - 6:30pm
U13 Prems   Brian Hamilton Monday & Wednesday 6:30pm - 8:00pm
U13 Div 1   Craig Eggerling Monday & Wednesday 6:30pm - 8:00pm
U13 Div 3   Ashley Howlett Monday & Wednesday 6:30pm - 8:00pm
U14 Prems   Neville Chang & Matt Muir Monday & Wednesday 6:30pm - 8:00pm
U14 Div 1   Adam Batolsic Monday & Wednesday 6:30pm - 8:00pm
U14 Div 2   Greg Hugo Monday & Wednesday 6:30pm - 8:00pm
U15 Prems   Troy Egan & Mark Allan Monday & Thursday Mon 6:30pm - 8:00pm   Thurs 6:00pm - 7:00pm
U15 Div 1   Ben Trim Monday & Thursday Mon 6:30pm - 8:00pm   Thurs 6:00pm - 7:00pm
U15 Div 3   Wes Armour Monday & Thursday Mon 6:30pm - 8:00pm   Thurs 6:00pm - 7:00pm
U16 Prems   Andrew Jamieson Tuesday & Thursday 6:00pm - 7:00pm
U16 Div 1   Audie Hoffman Tuesday & Thursday 6:00pm - 7:00pm
U17 Nev Blair   Lincoln McLeod Tuesday & Thursday 6:00pm - 7:00pm
U17 Div 1   Adrian Shepherd Tuesday & Thursday 6:00pm - 7:00pm
Girls U13/U15/U18    Christy Lafferty Monday & Wednesday 6:30pm - 8:00pm
Open 3   Stewart Campbell Tuesday & Thursday 7:00pm - 8:30pm
Open Premier   Kris Muir & Peri Creamer Tuesday & Thursday 7:00pm - 8:30pm
A Grade   Steve Bretherton